מוזיאון הנגב לאמנות

לאון אנגלסברג: מבעד לחלון

לאון אנגלסברג (1998-1919) נולד בוורשה, פולין, ושם גם למד באקדמיה לאמנות לאחר מלחמת העולם השנייה. בשנת 1957 עלה לישראל והתיישב בירושלים. מן הסטודיו שלו בשכונת אבו-תור נגלו לפניו המראות המדהימים של נופי ירושלים שהיו לנושא מרכזי ביצירתו. אנגלסברג תפס מקום מיוחד משל עצמו בקרב ציירי נוף הארץ. הוא לא השתייך לקבוצה כלשהי או למגמות שרווחו באמנות בישראל. על אף שחי בבדידות ולא התרועע  עם אמנים או עם אספנים, זוכה ציורו של אנגלסברג להערכה רבה בקהילת האמנות. בשנת 2006 התקיימה תערוכה מקיפה מיצירותיו במוזאון תל אביב לאמנות.

ציורי הנוף הם קבוצת העבודות הגדולה ביותר ביצירתו של אנגלסברג. הנוף הנשקף מחלון חדרו  או מן החצר שליד ביתו מתואר במבט מרוחק אל מרחב פתוח, אל נוף גבעות, אל הר ציון או אל משעול יערי עם נוף עצים. בציור "קופסת צבעים על אדן חלון" נפגשים חומרי האמנות – הנוף מצד אחד וקופסת הצבעים מצד שני – על אדן החלון, אשר ממסגר את הנוף ומגדיר את הגבול בין עולמו הפנימי של הצייר לבין המרחב הפתוח המשמש לו נושא. "מראה הר ציון מהסטודיו של האמן" מציג פרישה נרחבת של אותו נוף. זהו גם הציור הנטורליסטי ביותר מבין הציורים המוצגים כאן, והוא מאפשר לזהות מבנים בהר ציון, בהם כנסיית הדורמיציון.

בציורים אחרים הנוף נערך על הבד כרצועות אופקיות ומשופעות של צבעי הירוק והחום. השמים, אשר כמעט תמיד מתווספים להם ענני קיץ לבנים או ענני גשם קודרים, נצבעים ברצועות של ורוד, סגול, צהוב ותכלת ("בדרך לים המלח", "נוף עם עצים"). ענן אופקי  הצף באמצע השמיים הוא מוטיב אופייני בציוריו של אנגלסברג ("נוף בירושלים"). בציורים אחדים, סימני הנוף כמעט נעשים שקופים בתוך כתמי הצבע, ובאחרים מזוהה יותר הגבעה המרכזית, הר ציון או גבעת כפר סילואן, ועליה קווי שבילים, כתמי בתים ונקודות עצים.

לצד הנופים צייר אנגלסברג מספר מרשים של דיוקני עצמו ("דיוקן עצמי יושב"). אלה מציגים את האמן כאדם בודד, המסוגר בתוך עצמו ומתארים מצבי רוח ונפש בצורה אקספרסיוניסטית וסימבולית.

עם פטירתו של אנגלסברג נתגלה אוצר של יצירות בסטודיו האמן ובדירתו, והוא הנחיל בצוואתו את כל עזבונו למדינת ישראל ולמטרות ציבוריות שונות. היצירות המוצגות כאן נבחרו על ידי מוזאון הנגב לאמנות מתוך העיזבון; הן בבעלות הקדש לאון אנגלסברג ז"ל ובהשאלה מהאפוטרופוס הכללי. 

כל הציורים המוצגים בתערוכה הם בטכניקת שמן על בד.
בנייה ועיצוב אתרים Atar2b