מוזיאון הנגב לאמנות

יאניס קונליס

15 בדצמבר 2016 - 18 במרץ 2017

אצרת אורחת: אדקיארה צבי

עבור התערוכה במוזיאון הנגב לאמנות, יצר האמן יאניס קונליס פרויקט מקורי באתר עצמו. מאחר שהוקסם ממראה אבני המדבר על הגדלים, הצורות והצבעים השונים שלהן, הוא החליט להציבן במרכז המיצב החדש שלו. הרעיון היה לחבר ביניהן באמצעות חבל עבה, מהסוג שיורדי ים משתמשים בו, ליצירת שרשרת שתימתח לאורך מתחמי הקומות, וכך תאחד את שני מפלסי המוזיאון.

קונליס, שנולד ב-1936 בפיראוס, יוון, הוא חלק מדור של אמנים שבתחילת שנות השישים החלו לפקפק בתוקפו של הציור כממד האפשרי היחיד ליצירת אמנות.

כוונתו הייתה לעבוד ישירות ובחופשיות בחלל אמיתי, ולעשות באמנות שלו שימוש בחומרים הלקוחים מחיי היומיום כגון אבנים, חבלים, ארונות, כיסאות, כמו גם אורגניזמים חיים כגון חיות וצמחים. ללא כותרת (1967) הציג תוכי עומד על מוט המזדקר מאמצע לוח ברזל התלוי על הקיר, בעוד שללא כותרת (1969), אחת מהעבודות הכי מפורסמות שלו, הייתה מיצב שכלל תריסר סוסים חיים, שהוצג בגלריה לאטיקוֹ ברומא. 

החומרים הללו, המשתנים על פי ההקשר הספציפי בו עוסק האמן, אמורים היו לבטא את הקשר של התערוכה למקום ולאנשים. המבקרים יכלו לזהות את עבודת האמנות כחלק מחייהם ומהקשרם.

כך, כל תערוכה הפכה עבור קונליס להרפתקה נפלאה ובלתי צפויה שלא אפשרי לתכננה מראש.

לבאר שבע הוא הגיע "עם ידיים בכיסים", כפי שהוא מנסח זאת, הווה אומר ללא כל רעיון או פרויקט שגובשו מראש. רק אחרי שראה את חלל המוזיאון וביקר בנגב עם חברים, החליט מה יעשה. ראשית הגיעו האבנים והחבלים, סמל לאחדות וסולידריות, אחר כך המיטה, הכיסאות והארון, שכולם נמצאו בחנויות ובשווקי הפשפשים המקומיים; חפצים נפוצים שמאפשרים למבקרים להרגיש בבית, ומעניקים למיצב כולו קנה מידה אנושי.

קונליס חולק עם האמנים המשתייכים ל"אַרְטֶה פּוֹבֶרָה" שנוסדה ב-1967 – התנועה האמנותית האיטלקית העכשווית היחידה שזכתה להכרה בקנה מידה בינלאומי – את השימוש בחומרים מגוונים שנלקחים מחיי היומיום, האיחוד של אידיאלים פוליטיים ואסתטיים, והתפישה של תפקיד האמן בחברה.

קונליס הוא האמן האיטלקי שעבודותיו הוצגו בתדירות הכי גבוהה במוזיאונים החשובים ביותר ברחבי העולם. הוא השתתף שבע פעמים בביאנלה של ונציה, מ-1972 ואילך, ובדוקומנטה בקאסל ב-1972 וב-1982. זאת התערוכה השנייה שלו בישראל; הקודמת התקיימה בהאנגר בנמל יפו ב-2007.

התערוכה בבאר שבע נערכת בחסות שגרירות איטליה, המכון האיטלקי לתרבות בתל אביב, והראל מדפיסים ומוציאים לאור, יפו.

אדקיארה צבי
אוצרת התערוכה

 

בנייה ועיצוב אתרים Atar2b