תערוכות עבר

מה נשמע בבית1 ביולי עד 28 באוגוסט 2020
תערוכות עבר
מה נשמע בבית

הכול קרה כל כך מהר! ברגע אחד נסגרנו בבתים עקב נגיף הקורונה ואחרי כחודשיים הורשינו לצאת תחת מגבלות מחמירות; אך האם חזרנו לשגרה או שזו בעצם רחוקה עדיין? ברוח זו של שינויים תזזיתיים ואי-ודאות מתמשכת, החלטנו על תערוכת בזק שמציגה עבודות אמנות שנוצרו במהלך תקופת ההסגר באביב 2020, ומבטאות את החוויות והרשמים של אמני הנגב ממה שהתרחש בביתם ובסביבתם.

התערוכה, אם כן, משקפת רשמים ראשוניים ולא סקר מעמיק על השפעת מגפת הקורונה על האמנות. אמנים מבאר שבע והנגב הוזמנו באמצעות "קול קורא" לשלוח את הצעותיהם. צוות המוזאון בחר מביניהן עבודות של למעלה מחמישים אמנים הפעילים ויוצרים במרחבי הדרום, בערים, בקיבוצים ובמושבים וכמובן בבאר שבע וביישובים שמסביבה. מתוך שלל ההצעות שנשלחו עלו והתבלטו כמה נושאים, ואלה היו הקו המנחה בארגון מבנה התערוכה.

במבט כולל אפשר לראות שהתגובות של אמנים למצב החדש של הסגירה בבית אינן שונות משל שאר התושבים. יש שחוו פרץ של יצירה פעלתנית ויש שהייתה זו עבורם תקופה של חרדה, בדידות והסתגרות מאוימת; יש מי שמצאו בסמלים המובהקים של מגפת הקורונה – שמו וצורתו של הנגיף, המסכות ואמצעי ההגנה – מקור השראה ליצירה; יש שהתבוננו והתמודדו עם מה שמתרחש בתוך הבית; ואילו אחרים ביטאו כמיהה לטבע ולמרחבי הנוף; יש אמנים שהמשיכו והעמיקו בפעילותם האמנותית בנצלם את הזמן שהתפנה; בעוד אחרים חיפשו כיוון חדש בתוך הנסיבות הלא שגרתיות. מגוון של אמצעים אמנותיים מיוצגים בתערוכה: ציור, צילום ופיסול וגם הדפס ורישום, איור, עיצוב, וידאו, טקסטיל וקרמיקה, וגם תוצרים היברידיים מפתיעים.

לראשונה בתולדותיו, מוזאון הנגב לאמנות מכנס בתערוכה אחת מספר רב של אמנים מהנגב, אמנים ויוצרים ממעגלים נפרדים, מגילאים וממגזרים שונים, שהמכנה המשותף להם הוא המרחב הגאוגרפי. עבור חלק מהאמנים, הקרבה למרחב המדברי הייתה הזדמנות לצאת אל האוויר הפתוח, להתחבר לנוף ולטבע כמרפא, ולו חלקי, מההסתגרות הכפויה. המבט פנימה והשאיפה לצאת החוצה מאפיינים עבודות רבות בתערוכה.

אנו מודים לכל האמנים המציגים על ההשאלה של עבודותיהם לתערוכה ועל ההשקעה ושיתוף הפעולה, ומודים גם לכל שאר האמנים ששלחו הצעות ולא נכללו הפעם בתערוכה.

אוצרות

אוצרת: ד"ר דליה מנור
עוזרת אוצרת: נירית דהן

אמנים בתערוכה

דור אדמשטיין ועדיאל עזראי, יעל אזולאי נאוי, אילן איפרגן, יובל שירה אללוף, אייל אסולין, עפרה אראל, שירה אריאל, זיוה בוסיבא, לורה בכר, רוני בק, סופי ברזון מקאי, פנינה בקראי, משה גורדון, רון גנג, רות גרסר, שולמית דוידוביץ, דפנה ויסוקר דישי, אולגה ויישביין, עדי זיו, לנה זילברברג, אילת זר שיינבוים, דניאל טולדנו, רחל טרואן, זיוה ילין, הרן כסלו, הדר לוטן, יונה לוי גרוסמן, אריאל לשינסקי, חיים מאור, זוהר מורג, מרב מורד, דניאלה מלר, אן משאלי, אמנון נבון, דפנה נסים, נירה סביר, נטליה סטנגריט, יעל סינה, עמית עמר, לימור פרומרמן, ג'ני פרמינגר, ערן צלגוב, חני צרי, גילאת צ'רקסקי, שולה קובו, גבריאלה קוה, הגר קנפו, רווית רביבו נמט, תמר רודד שבתאי, אירינה רוזנבליום, ויטי רוזנצוויג קונס, איריס ריש, מעיין שחר

חסויות

עיריית באר שבע
כיוונים
משרד התרבות והספורט

עוד במוזאון