אוסף

חוה מחותן דמות, 1959

חוה מחותן

נולדה: 1925, ארה"ב

דמות

1959
עץ מהגוני
מוזאון הנגב לאמנות
פיסול

חוה מחותן, ילידת ארה"ב, כיום תושבת כרמיאל, היא פסלת רבת-זכויות בשדה האמנות בישראל ובבאר שבע בפרט. בין השנים 1950 ו-1985 היא התגוררה ויצרה בבאר שבע ובמהלך התקופה שמשה במשך עשרים שנה מנהלת מוזאון הנגב לאמנות וייסדה את המרכז לאמנות חזותית ומרכז אמנויות לנוער.

מחותן עובדת במגוון חומרים וטכניקות, והגילוף בעץ הוא אחד השכיחים בעבודתה, במיוחד בעבודותיה המוקדמות. בשנות החמישים יצירתה מאופיינת בפיסול פיגורטיבי – בעיקר בעץ ובאבן – של בעלי חיים, דיוקנאות ודמויות אנושיות, ברמות שונות של הפשטה. בפסל "דמות אישה" לא ניתן לזהות פרטים בדמות – הראש מרומז, שד אחד בולט והאחר שקוע ב"נגטיב" – ייתכן שאפשר לזהות כאן השפעה מהפיסול של הנרי מור, הפסל האנגלי. למרות העדר הפרטים אפשר לחוש את נוכחותה הנשית של הדמות, בצורות המעוגלות, בתנועה ובחמימות שיוצר העץ האדמדם.

על תערוכת יחד של פסליה שהוצגה במוזאון תל אביב, ביתן הלנה רובינשטיין כתב העיתון "חרות": "חוה מחותן מגלפת את דמויותיה בבלתי־אמצעיות של תחושה פלאסטית מפותחת. הדפורמציה משמשת לה אמצעי להבעה עצמית כנה. היא מוותרת על הפרטים לשם השגת האפקט המבוקש. יודעת היא גם לנצל את תכונותיו הטבעיות של החומר בו היא עובדת, יהא זה עץ או אבן. בכמה מפסליה משתמשת היא בפרופיל ובאן-פאס [מראה חזיתי] גם יחד, בתוך העיגול הגלמי של הראש. יש משום פרימיטיביזם מדעת בגלמיוח זו, האופיינית לכל הפסלים." ("שתי התערוכות שבמוזיאון ת"א", 7.8.1959, עמ' 5)

יצירות נוספות של חוה מחותן נמצאות בעיריית באר שבע, אולם המועצה.

חוה מחותן בוויקיפדיה