אוסף

משה מוקדי קומפוזיציה בכחול, 1973-1971

משה מוקדי

נולד: 1902, פולין
נפטר: 1975, ישראל

קומפוזיציה בכחול

1973-1971
שמן על בד
מוזאון הנגב לאמנות, מתנת אלמנת הצייר, הדי מוקדי
ציור

"קומפוזיציה בכחול" היא יצירה מופשטת של משה מוקדי משנות השבעים של המאה העשרים, תקופה בה צמצם האמן את לוח הצבעים שלו. ציוריו התבססו באותה עת על צבע אחד בכל קשת גווניו, בעיקר ירוק או כחול. ביצירותיו המאוחרות, כמו בציור זה, מיקם מוקדי  את המבע הציורי שלו במרכז הבד והותיר סביבו חלל ריק בגווני לבן או שנהב. הוא ביקש להמחיש את הריתמוס של הצורות, את התנופה, הדינמיות ונטיית הצורות לפי כובד משקלן, תוך זיקה הדדית בין האור והצבע.

דברים שאמר מוקדי על קומפוזיציה:

"הקומפוזיציה חייבת להיות סגורה, אסור שתהיה בה התחלה של משהו, של דבר שהוחל בו, ואסור שייפסק. היא צריכה להיות יחידה אחת בפני עצמה, אינה יכולה להיות חלק של משהו, אלמנט קומפוזיציוני צבעוני של התנועה תמיד יהיה סגור בפני עצמו. הקומפוזיציה היא איזון של הכוחות השונים." (ציטוט מדברי האמן, מן הספר משה מוקדי מאת גבריאל תדמור, הוצאת הקיבוץ המאוחד וכתר, 1984, עמ' 53)

משה מוקדי פעל כאמן החל משנות ה-20, עם הגעתו לארץ. הוא לימד אמנות ואף ניהל את מכון אבני בתל אביב במשך 13 שנים והיה בין מקימי כפר האמנים עין-הוד. לאורך השנים חלו מספר שינוים בסגנונו ובאופי יצירתו של מוקדי. ציוריו משנות ה-20 ניכרים בצבעוניותם העזה ובסגנונם הכמו-נאיבי ברוח התקופה. בעקבות שהותו בפריז בשנים 1932-1927 והשפעת אסכולת פריז היהודית ובעיקר חיים סוטין, ציוריו נעשו קודרים ואקספרסיביים. הוא צייר דמויות ונופים. רק בשנות ה-50 הגיע מוקדי אל הציור המופשט ונשאר נאמן לדרך זו.

עוד על האמן במרכז המידע לאמנות ישראלית