תערוכות עבר

רוח דרומית: מבטים על הנגב באמנות ישראלית עכשווית14 באפריל עד 30 ביולי 2011
תערוכות עבר
רוח דרומית: מבטים על הנגב באמנות ישראלית עכשווית

מבטים על הנגב באמנות ישראלית עכשווית היא תערוכה קבוצתית המציגה היבטים שונים של הדרום בעבודות צילום, ציור ווידיאו משנות התשעים ועד היום ביצירתם של 11 אמנים ישראלים בולטים, בהם ילידי האזור ותושביו בעבר ובהווה.

תערוכה זו היא ראשונה בסדרת תערוכות שיוזם מוזיאון הנגב לאמנות, המבקשות להצביע על מרכזיותו וחשיבותו של הנגב באמנות בישראל. ייצוגים חזותיים של הנגב – באמנות, בצילום תיעודי, תיירותי ותעמולתי, כוללים לא פעם את העמדה הכפולה כלפי נופי הנגב: "נופי בראשית" קסומים וטהורים, מצד אחד ו"שממה" שיש לכבשה, מצד שני. חבל ארץ בעל עבר מקראי מעורר דמיון, הנמצא על סף פיתוח ופריצה בישראל המודרנית.

בין הפנטזיה מכאן והאידיאולוגיה מכאן, מתבוננים האמנים המשתתפים בתערוכה גם בצדדים אחרים – בשרידים הארכיאולוגיים מן העבר הרחוק ומן העבר הקרוב, במקומות הנסתרים והמוצנעים של האזור, בסימני נטישה וביצירתיות של תושבי המקום הצומחים בנסיבות הקשות. האור המסנוור והשמיים הרחבים הם מושא להתבוננות, כמו גם האדמה, האנשים והבית – הממשי והסמלי. "רוח דרומית" היא הצעה לדיון במגוון הדימויים הקיימים והאפשריים של הנגב, ביחסים המתמשכים של האמנות הישראלית עם הנוף המקומי ובקשרים המפתיעים בין ציור לצילום העולים מן העבודות בתערוכה.

התערוכה עברה לגלריה האוניברסיטאית ע"ש גניה שרייבר, אוניברסיטת תל אביב. והוצגה שם אוגוסט עד ספטמבר 2011.

אוצרות

אוצרת: ד"ר דליה מנור
עוזרת אוצרת: נירית דהן

אמנים

גלעד אופיר, גסטון צבי איצקוביץ, גלעד אפרת, איתן בוגנים, יוסף ז'וזף דדון, פבל וולברג, חאדר ושאח,
שרון יערי, אוהד מטלון, רועי קופר, מיכל רובנר

מדריך תערוכה

רוח דרומית: מבטים על הנגב באומנות הישראלית
12X12 ס"מ
כריכה רכה
24 דפים
עריכה והפקה: ארט פלוס ירושלים

עוד במוזאון